Příběh ponocného ve Vile Primavesi

Příběh ponocného ve Vile Primavesi

Socha ponocneho Vila Primavesi Olomouc

Příběh ponocného ve Vile Primavesi

Jedno z prvních děl Antona Hanaka pro rodinu Primavesi byla dřevěná socha ponocného ve výklenku na severní straně Vily Primavesi. Socha vznikla hned rok po vzniku Vily Primavesi a to v roce 1907. Byla vytvořena z několika kusů dubového dřeva.

Anton Hanak chtěl tvorbou sochy vytvořit strážce domu. Ponocný jako symbol bezpečí a pořádku shlíží pod sebe na ulici a lucernou jakoby nasvěcuje prostor pod sebou.

Ponocný stál ve výklenku až do doby znárodnění Vily Primavesi a jejím zařazení mezi ústavy národního zdraví. Poté byla socha odstraněna spolu s dalšími částmi mobiliáře domu. Poslední důkaz existence sochy je fotografie z 60. let minulého století. Poté se historické prameny o soše již nezmiňují a ani po roce1989 se ji nedařilo nalézt.

Anton Hanak Ponocny Vila Primavesi Olomouc
Anton Hanak Ponocny
Anton Hanak Ponocny

Před několika lety byla nalezena v depozitáři Muzea umění Olomouc. Zde je originál uložen doposud. Kopie sochy byla vytvořena podle tohoto originálu. Jedná se o identickou kopii pořízenou pomocí digitalizace v kombinaci s řezbářským uměním moravského řezbáře Petra Steffana.

Kopie sochy ponocného je vytvořena z dubového kmene 140 let starého dubu, který vyrostl v Luhačovicích. Původní průměr kmene použitého dubu byl jeden metr a vážil přes jednu tunu. Následným opracování byla vytvořena socha s váhou 300 kg o výšce 176 cm.

Autorem kopie sochy Ponocného od Antona Hanaka je moravský řezbář Petr Steffan z Městečka Trnávka.

Odhalením sochy v rámci Dne kulturního dědictví 2021 se vrací socha ponocného na své místo po celých 70 letech, aby opět shlížela na poklidnou ulici a vítala tak návštěvníky Vily Primavesi.